Slovník pojmů
Reálný výnos
Výnos po odečtení vlivu růstu cen. Počítá se jako podíl nominálního výnosu a inflace. Pokud investice vynesla 8 % a inflace činila 2 %, je reálný výnos 5,88 % (1,08/1,02). Při nízkých hodnotách inflace lze pro zjednodušení počítat reálný výnos i jako rozdíl mezi nominálním výnosem a inflací.
Rebalance
Pod pojmem rebalance rozumíme návrat portfolia k původnímu rozložení aktiv. V průběhu času se zastoupení jednotlivých instrumentů v portfoliu mění a tím se odklání od své původní alokace. Rebalancování zahrnuje nákupy těch instrumentů, které mají v portfoliu nižší procentuální zastoupení, než bylo původně stanoveno, nebo naopak prodej těch, které v portfoliu zaujímají větší část, než by měly. Více si můžete přečíst zde.
Recese
Recese obvykle označuje silný ekonomický pokles na daném území. Uznávanou definicí recese je pokles HDP po dvě a více za sebou jdoucí čtvrtletí, metodika v různých státech se ale liší.
Referenční měna
Měna státu, ve kterém člověk žije a plánuje zde užívat výnosy ze svých investic. Pro většinu českých občanů je referenční měnou koruna. Ikdyž investuje do zahraničních fondů nebo instrumentů, výsledné zhodnocení se ve finále většinou přepočítává zpět na koruny.
Reinvestice
Situace, kdy investor využije výnosy ze stávající investice v podobě dividend, kuponů, úroků a nakoupí za ně další investiční nástroje.
REIT
Real Estate Investment Trusts je označení pro investiční fondy v oblasti nemovitostí. Nejčastěji se jedná o veřejně obchodovatelnou společnost, která drží různé druhy nemovitostí a ty následně pronajímá. Samotné označení REIT má na americkém trhu řadu podmínek (včetně povinnosti vyplácet minimálně 90 % zisku formou dividend). Právě vysoká dividenda je častým důvodem, proč jsou REIT mezi investory vyhledávány. Jedná se tak o určitý substitut vlastní investiční nemovitosti.
Retailový investor
Retailový, individuální, neprofesionální nebo také drobný investor. To vše jsou označení pro jednotlivce, který nakupuje a prodává cenné papíry (akcie, podílové fondy nebo ETF). Na rozdíl od institucionálních investorů obchodují retailoví investoři na vlastní účet a obvykle v menších objemech.
Return of Capital (ROC)
Je část původní investice do cenného papíru, která je vrácena zpět investorům. Dochází k němu ve speciálních případech, kdy se společnost (emitent cenného papíru) rozhodne místo výplaty dividend využít možnost výplaty podílu ze snížení základního kapitálu (například kvůli lepším daňovým podmínkám). Return of Capital snižuje původní investici a není odvozen ze zisku společnosti (emitenta). Proto nemá na rozdíl od dividend daňový dopad a není daněn jako příjem nebo kapitálový zisk.
Revalvace
Termín revalvace vyjadřuje posílení domácí měny vůči měnám zahraničním v systému fixních kurzů. K posílení dochází na základě úředního rozhodnutí. Díky revalvaci se zlevňuje dovážené zboží, vyvážené naopak zdražuje. Opakem revalvace je devalvace. U plovoucích kurzů se pro zhodnocení měny používá termín apreciace.
Riziko
Riziko představuje hrozbu, potenciální problém, nebezpečí ztráty, poškození nebo nedosažení očekávaného výsledku. Rizikům lze předcházet vhodným řízením. To spočívá v provádění různých analýz, na základě jejichž výsledků se implementují techniky, které zjištěné riziko eliminují. Finanční dopady rizik lze pak zmírnit pomocí pojištění. Existuje velké množství rizik, mezi které patří například kurzové, úvěrové nebo investiční riziko. Více si můžete přečíst zde.
Robo-advisory
Finanční poradenství za využití počítače/algoritmů pracující do jisté míry nezávisle na člověku. Tito digitální poradci kombinují nízkonákladové poplatky a snadný přístup k technologiím s tradičními makléřskými službami. Díky robo-advisory poradcům se otevírají kapitálové trhy i menším investorům nebo těm, kteří nemají tak silné finanční povědomí. Více si můžete přečíst zde.
Rozvíjející se trhy
Tyto země jsou charakteristické rychlým hospodářským růstem, ale nemají ještě moc dlouhou historii – nestihly se ještě plně rozvinout do podoby například zemí západní Evropy. Investování na tyto trhy může být rizikové z důvodu měnících se zákonů, zvýšené volatility cen a podobně. Toto riziko však bývá vykompenzováno možností dosažení vyšších výnosů. Mezi rozvíjející trhy se dle některých metodologií řadí i Česká republika.
Rozvinuté trhy
Nejrozvinutější země z hlediska ekonomiky a trhu. Do této kategorie patří hlavní evropské země, USA, Kanada, Japonsko nebo Austrálie. Mezi klíčové aspekty, dle kterých se určuje míra vyspělosti země, patří úroveň příjmů (HDP na hlavu), rychlost růstu HDP, velikost ekonomiky a stav finančních trhů.
Růstové akcie
Obvykle se jako růstové akcie označují akcie společností, u kterých se očekává výrazně vyšší růst, než činí průměr trhu. Častým znakem těchto firem je to, že nevyplácí dividendy a snaží se reinvestovat veškeré dosažené zisky, aby tak urychlily svůj růst. Investoři do růstových akcií tak plánují těžit zejména z kapitálových výnosů.